Rok italské šlechty
Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami.
Hlavními objekty letošního ročníku jsou státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod.
|
Italské šlechtické rody
Národní památkový ústav prezentuje prostřednictvím projektu „Po stopách šlechtických rodů“ významné aristokratické rodiny působící na našem území a vše co s nimi souvisí. Rok 2025 je zaměřen na představení rodů Collalto, Colloredo a Piccolomini i dalších italských vlivů, které působily na šlechtickou kulturu na našem území.
Zástupci výše jmenovaných rodů již od středověku působili v říši i ve službách Habsburků většinou jako diplomaté nebo vojáci. První majetky na našem území však získali až během třicetileté války.
Collaltové
Rambaldo XIII. Collalto (1579–1630) byl jako významný diplomat a voják povýšen do stavu říšských hrabat. U nás zakoupil řadu panství především Brtnici, Rudolec a Černou. V druhé polovině 18. století získal rod ještě Uherčice, Písečnou, Slavětín a Okříšky. Collaltové patřili mezi deset největších vlastníků půdy na Moravě. Hlavním sídlem moravské větve rodu se stala Brtnice, jako letní sídlo byl využíván zámek v Uherčicích. Další zámky v Kněžicích, Jestřebí, Černé, Rudolci a Písečné sloužily ke krátkodobým pobytům a jako sídla správy jednotlivých panství. Collaltové patřili v 18. a 19. století k významným diplomatům, členům císařského dvora a mecenášům umění s právem užívat titul kníže.
Colloredové
Rudolf z Colloredo-Waldsee (1585–1657) generál a polní maršál císařské armády a jeho bratr Jeroným (1528–1638) získali za své vojenské úspěchy v císařských službách v roce 1635 panství Opočno. Postupně k němu přidali další statky jako Dymokury, Smidary, Dolní Počernice, Tloskov, Petrovice, Dobříš, Obořiště, Nepomuk, Zelenou Horu aj. V roce 1723 byl Colloredům udělen dědičný úřad nejvyššího zemského stolníka Českého království a později i knížecí titul. V roce 1938 se členové rodu připojili k Národnostnímu prohlášení české šlechty, a proto se na ně nevztahovaly Benešovy dekrety a po roce 1989 jim byla navrácena část majetku. Jejich současným hlavním sídlem u nás je zámek Dobříš, NPÚ spravuje původní hlavní sídlo rodu zámek Opočno.
Piccolominiové
Octavio Piccolomini (1599–1656) generál a polní maršál císařské armády je znám jako jeden z vykonavatelů vraždy Albrechta z Valdštejna v Chebu (1634). Za tuto věrnost císaři byl odměněn významným náchodským panstvím na severovýchodě Čech. Náchodský zámek se stal hlavním sídlem rodu v Čechách. Kníže Lorenzo Piccolomini si pak na začátku 18. století nechal postavit lovecký zámeček Ratibořice, který byl později využíván jako vdovské sídlo. V roce 1783 tato rodová linie vymřela po meči a majetek přešel na rod Desfours.
Kalendář akcí
8. 2. – 9. 3., Květná zahrada v Kroměříži
Květná v Květné – kamélie a sklo
Tradiční výstava sbírky kamélií v Květné zahradě. Její podtitul "Květná v Květné" odkazuje na tradici výroby skla, která je společná jak pro naši republiku, tak pro benátský region, kde má své kořeny šlechtický rod Collaltů. Na výstavě budou představeny výrobky nejstarší fungující sklárny na našem území v Květné na Uherskohradišťsku.
26. 2., ÚOP v Telči, Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči
Skvost zapomenutý a znovuzrozený. Zámek Uherčice
Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pořádá v rámci cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás přednášku s názvem Skvost zapomenutý a znovuzrozený. Zámek Uherčice. Koná ve středu 26. února 2025 v 17:17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Pavel Jerie.
do 9. 3., Květná zahrada v Kroměříži
Květná v Květné – kamélie a sklo
Tradiční výstava sbírky kamélií v Květné zahradě. Její podtitul "Květná v Květné" odkazuje na tradici výroby skla, která je společná jak pro naši republiku, tak pro benátský region, kde má své kořeny šlechtický rod Collaltů. Na výstavě budou představeny výrobky nejstarší fungující sklárny na našem území v Květné na Uherskohradišťsku.
26. 3., ÚOP v Telči, Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči
Osudy mobiliáře uherčického zámku v letech 1945–2025
Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pořádá v rámci cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás přednášku s názvem Osudy mobiliáře uherčického zámku v letech 1945–2025. Koná ve středu 26. března 2025 v 17:17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Bc. Radek Ryšavý.
5. 4., zámek Duchcov
Čtení z pamětí
Krátká úvodní přednáška o G. Casanovovi, čtení vybraných úryvků z Pamětí.
5. 4., od 17 hodin, zámek Nebílovy
Johann Adolph Hasse: Oratorio Sanctus Petrus Sancta Maria Magdalena
Koncert barokní hudby J. A. Hasseho, jednoho z nejúspěšnějších autorů italské opery pol. 18. stol. působícího v Benátkách, Florencii, Bologni a v Drážďanech.
Zahajovací koncert zámecké sezóny 2025.
Účinkují:
L. Aschenbrennerová
V. Krahmerová
M. Prokopcová
E. Mužová
J. Polívka
orchestr Consortium musicum
dirigent Vít Aschenbrenner
23. 4., ÚOP v Telči, Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči
Collaltové. 1000 let historie rodu
Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pořádá v rámci cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás přednášku s názvem Collaltové. 1000 let historie rodu. Koná ve středu 23. dubna 2025 v 17:17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Mgr. Jan Koumar, Ph.D.
9. 5., od 19 hodin, zámek Nebílovy
Stopy folklóru v barokní hudbě
Komorní koncert v podání špičkových interpretů žánru tzv. staré hudby představí kromě jiných i italské folklórní vlivy v barokní hudbě.
Účinkují:
Jiří Sycha – housle
Filip Dvořák – cembalo
24. 5., od 19 hodin, zámek Nebílovy
Italské inspirace
Italské a moravské skladby v podání členů souboru staré hudby Musica figuralis s unikátním zapojením cimbálu. (P. Salulini, E. Barbella, J. Puschmann aj.)
Účinkují:
Radka Čermáková – cimbál
Petra Machková Čadová – violoncello
Marek Čermák – cembalo
6. 6., zámek Duchcov
Zahájení Casanovských slavností na zámeckém nádvoří
7. 6., zámek Duchcov
Casanovské slavnosti
Městské slavnosti pořádané městem Duchcov za spoluúčasti duchcovského zámku.
7. 6., zámek Duchcov
Prohlídky s průvodcem v kostýmu
Při příležitosti konání Casanovských slavností jsou připraveny mimořádné prohlídky zámku.
22. 6., zámek Nebílovy
Slavnost starých růží
Zámecká zahradní slavnost s hudbou a s komentovanými prohlídkami jedné z největších sbírek historických a anglických růží v ČR.
Účinkují:
pěvecký sbor Carmina
soubor historické hudby Gutta
22. 6., zámek Opočno
Komentované prohlídky obrazáren zaměřené na italskou a neapolskou malbu
3.–4. 7., zámek Opočno
Svátky růží (16. ročník květinové výstavy)
Tradiční květinová výstava se zaměřením na astrologii, souhvězdí, astronomii a znamení zvěrokruhu, protože Itálie a italská astronomie silně ovlivnila renesanci (renesanční člověk) a přinesla poznání, že Země se otáčí kolem Slunce – to vše tato květinová výstava připomene.
5.–26.7., zámek Kynžvart
Pietro Nobile a architektura v zahradě
12. 7., zámek Bučovice
Vystoupení souboru historických tanců Campanello
- Tance renesančních dvorů v rámci prohlídek reprezentačních sálů
- Dobová móda v trysku staletí – módní přehlídka na nádvoří zámku (popř. v Dlouhém sále)
12. 7., zámek Mnichovo Hradiště
„Co všechno Valdštejnové sbírali?“
Prohlídky zámeckých interiérů zaměřené na sbírky rodu Valdštejnů (antické artefakty, delftská fajáns, orientální porcelán, knihovna). Rozsáhlou knihovnu představí její nejznámější knihovník Giacomo Casanova.
12. 7., zámek Opočno
Zmrzlinové dny
Druhý ročník úspěšné akce na opočenském zámku se zaměřením na italskou zmrzlinu tzv. Gelato, včetně ochutnávek a doprovodného programu pro děti. Akce představí různé výrobce, různé typy a příchutě zmrzliny a zdůrazní tak mimo jiné i lokální produkt vyráběný po řadu let v opočenské mlékárně.
22. 7., zámek Mnichovo Hradiště
„Martinelli a Canevalle – působení italských architektů vrcholného baroka u nás“
Komponovaný večer. Přednáška Bc. Martina Vrby o italských architektech – stavitelích Uherčic a Mnichova Hradiště. Koncert dobové italské hudby v podání Mladoboleslavského kvarteta.
24.–27. 7., zámek Kratochvíle
A noc bude mým světlem
Zahrada zámku Kratochvíle se promění v magický, svíčkami a ohni bohatě iluminovaný prostor, v němž ožijí příběhy a obrazy, jimiž se nechávala bavit i dojímat epocha zvaná renesance. Jejich prostřednictvím budou diváci moci okusit estetiku renesančních dvorských slavností, které patřily k vrcholným okamžikům společenského života a při kterých tehdejší náboženské, mravní i poetické ideály získávaly viditelnou podobu, obohacenou navíc o sváteční rozměr. Během čtyř večerů se tak v zahradě a interiérech zámku rozezní hudba a poezie z přelomu 16. a 17. století a s pomocí herců, zpěváků a tanečníků odvypráví mj. legendu o původu pětilisté růže Rožmberků, tajuplnou baladu o proměně mladé dívky v bílou laň či příběhy o touze alchymistů rozluštit mystérium přírody. Průvodcem večera bude postava Zrcadla, která přiblíží dobové způsoby vnímání světa, odkryje kosmogonické souvislosti renesanční symboliky a zavede diváky za skrytými tajemstvími zámecké zahrady. Vystoupí i alegorická zosobnění planet, živlů a mytologických bytostí a společně vytvoří apoteózu svátečního prostoru i času zakončenou velkolepým historickým ohňostrojem.
26. 7., zámek Náchod
Piccolominiové na Náchodě – večerní prohlídky
V piccolominských interiérech se návštěvníkům představí členové této rodiny a přiblíží část historie, která se odehrála na náchodském zámku na přelomu 17. a 18. století.
27. 7., zámek Opočno
Komentované prohlídky obrazáren zaměřené na italskou a neapolskou malbu.
2. 8., zámek Náchod
Náchodský hrad a zámek ve stínu války
Areál zámku Náchod stane místem, kde budou probíhat ukázky historického šermu, vojenského ležení či střelby a se zaměřením zejména na období 17. – 19. století.
9. 8.; 11 hod., zámek Benešov nad Ploučnicí
Zámek Benešov nad Ploučnicí a rod Thun-Hohenstein: Cesta časem do šlechtických dějin
Speciální prohlídka Horního zámku zaměřena na dějiny rodu Thun-Hohenstein, kteří vlastnili tento zámek po téměř 300 let. Časová náročnost cca 60 minut.
9. 8., zámek Opočno
Letní empírová slavnost
V rámci spolupráce s brněnským spolkem Jane Austin CZ proběhne v prostorách zámku po celý den nácvik tanců z přelomu 18. a 19. století s důrazem na italské tance tohoto období. Ve večerních hodinách proběhne v prostorách tzv. tabulnice ples za doprovodu hudebního vystoupení tělesa, které zdůrazní italskou hudbu z tohoto období od takových mistrů, jakými byli Luigi Cherubini, Giovanni Battista Viotti či Niccolò Paganini.
23. 8., zámek Duchcov
Hradozámecká noc s tvůrčí dílnou
K 300. výročí narození Benátčana Giacoma Casanovy bude v rámci Hradozámecké noci uspořádána přednáška o benátském karnevalu s tvůrčí dílnou pro rodiny s dětmi, každý si bude moci vyrobit a nazdobit škrabošku.
23. 8., zámek Mnichovo Hradiště
„Co všechno Valdštejnové sbírali?“
Prohlídky zámeckých interiérů zaměřené na sbírky rodu Valdštejnů (antické artefakty, delftská fajáns, orientální porcelán, knihovna). Rozsáhlou knihovnu představí její nejznámější knihovník Giacomo Casanova.
23. 8., zámek Mnichovo Hradiště
Hradozámecká noc – koncert Inspiratio Quintetu v historickém zámeckém divadle
Hudba autorů italských (G. Rossini) či v Itálii působících (J. Mysliveček).
23. 8., od 19 hodin, zámek Nebílovy
Transitus Irregularis
Koncert souboru pohybujícího se rozhraní barokní a jazzové hudby, dvou světů, které jsou v mnohém spřízněné a vzájemně se oslovují.
23. 8., zámek Uherčice
Hradozámecká noc s otevřením barokního apartmánu v západním křídle zámku
24. srpna, zámek Opočno
Komentované prohlídky obrazáren zaměřené na italskou a neapolskou malbu
1.–30. 9., zámek Kynžvart
Zhmotnění myšlenky – výstava děl Antonio Canovy
13. 9., zámek Opočno
Přednáška Colloredo-Mannsfeldové, od italských kořenů po českou současnost
V rámci EHD proběhne přednáška zaměřená na historii rodiny Colloredo-Mannsfeldů, která je s opočenským zámkem neodmyslitelně spjata. Přednášku povede PhDr. Miloš Hořejš, který v letošním roce (2025) vydal knihu s názvem Colloredo-Mannsfeldové - Nás zrodila ctnost.
21. 9., zámek Opočno
Komentované prohlídky obrazáren zaměřené na italskou a neapolskou malbu
26. 9., zámek Mnichovo Hradiště
Přednáška Rivalové Collalto a Valdštejn
Přednáška o období třicetileté války a rivalitě Rambalda XIII. Collalta a Albrechta z Valdštejna na poli politickém, vojenském i kulturním.
4. 10., od 18 hodin, zámek Nebílovy
Stopa vede do Nebílov
Koncert k poctě italského hudebního génia Ant. Vivaldiho a jeho mecenáše českého hraběte Jana Josepha z Vrtby. Účinkuje soubor Harmonia Praga složený z hráčů České filharmonie.
Účinkují:
Natálie Šmausová – soprán
Harmonia Praga
umělecký vedoucí Miroslav Vilímec
11. 10., zámek Duchcov
Večerní hrané prohlídky
Tématem letošních večerních prohlídek bude benátský karneval, který na zámku pořádá hrabě na Valdštejn na počest Giacoma Casanovy. Všichni netrpělivě očekávají jeho příjezd. Prohlídky tedy vrcholí právě příjezdem Casanovy na Duchcov. Touto akcí symbolicky zakončujeme celou sezonu a stejně tomu bude i letos.
2. 11., od 18 hodin, zámek Nebílovy
Extaze
Filozofie posouvání faktických možností hudby, stejně jako nalézání nových hudebních spojení. Oba principy zcela naplňuje projekt EKSTASE světového hobojisty Viléma Veverky, na kterém se zcela zásadně podílejí možná dvě největší hvězdy současné české scény, sopranistka Alžběta Poláčková a harfistka Kateřina Englichová.
Závěrečný koncert zámecké sezóny 2025.
Účinkují:
Alžběta Poláčková – soprán
Kateřina Englichová – harfa
Vilém Veverka – hoboj